Konkurencyjność a zysk, czyli dylemat banku

Z punktu widzenia banku, zyskowność oferty kredytowej jest jednym z najważniejszych czynników, od których zależy jego przychód. W przypadku kredytów hipotecznych jest to szczególnie istotne, gdyż nawet dziesiąta część procenta w ofercie, może przedłożyć się na dodatkowe kilka tysięcy złotych, które przecież z własnej kieszeni musi zapłacić dłużnik.

Zysk a stopy procentowe

Jeśli mamy wysokie stopy procentowe kredy hipoteczny również będzie bardziej kosztowny dla kredytobiorcy. Problem ten jest szczególnie ważny w dzisiejszych czasach, kiedy to rynek spodziewa się powolnego, acz nieubłaganego wzrostu WIBOR.

Co na to banki? Mogą one nadal utrzymywać wysokie oprocentowanie i czerpać z tego spore zyski, bądź też… ratować się malejącą marżą. W praktyce, wybierają one te drugie rozwiązanie. Powodem jak zwykle jest walka o Klienta a jak wiadomo, na rynku produktów bankowych jest pod tym względem bardzo ciasno.

Ustawa nie bez znaczenia

Sytuację komplikuje nowa ustawa, wprowadzona w ostatnich miesiącach przez rząd. Nakłada ona na banki dodatkowe obowiązki, związane najczęściej z koniecznością lepszego informowania Klientów o opłacalności poszczególnych kredytów hipotecznych. Jak łatwo się domyślić, będzie to nas nieco więcej kosztować.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/pawmas/domains/kredyty-hipoteczne.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/pawmas/domains/kredyty-hipoteczne.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *